Projektazonosító: TOP-1.2.1-16-BO1-2017-00007

Projekt címe: Miskolc-Bogács turisztikai kerékpárút kialakítása Harsány-Bogács szakaszon

Kedvezményezett: Bogács Községi Önkormányzat
3412 Bogács, Alkotmány út 9.

A projekt tervezett költsége: 887.478.648 Ft; a támogatás mértéke: 100%.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023. 12. 31.

A PROJEKT TARTALMÁNAK RÖVID BEMUTATÁSA

A Bogács-Harsány között megvalósuló kerékpárút kiépítésére született fejlesztési tervet a tervezett kerékpárút vonalon fekvő települési önkormányzatokból alakult konzorcium készíttette el. Ezen szakasz szerves része a Bogács-Miskolc bükkaljai kerékpárút projekttervnek.

A kerékpárút új fejlesztésként jön létre, nyomvonal kijelöléssel, mely érinti a Bükk Hegység területét, 6 település (Bogács-Tard-Tibolddaróc-Sály-Borsodgeszt-Harsány) gyönyörű természeti környezetét. A kerékpárút árnyas erdőkben, hatalmas réteken, legelőkön, patakok, tavak mentén, a Bükkaljai borvidék hangulatos szőlőtáblái, dűlői között halad településről településre. Az érintett települések számos egyedi értéket, turisztikai attrakciók és látnivalót rejtenek.

A turisztikai szolgáltatások gazdag tárházát a helyi attrakciókkal, turisztikai szolgáltatásokkal, helyi termelőkkel, civilszervezetekkel kötött együttműködési megállapodások biztosítják, 6 településén Bogács-Tard-Tibolddaróc-Sály-Borsodgeszt-Harsány esetében eléri a 30 együttműködő partnert.

A kerékpárút kialakítása fejlesztés hozzájárul az érintett bükkaljai települések turisztikai szolgáltatásainak fejlesztéséhez, melynek kapcsán az eddig turisztikai desztinációként nem, vagy alig ismert települések felkerülhetnek a kerékpárút megvalósulásával a hazai turizmus térképére. Az útvonal teljes hossza: 23 370 m.

A települések belterületén részben az épített környezet védelme, részben költségtakarékosság céljából, amennyiben az Útügyi Műszaki Előírásoknak való megfelelés biztosítható, úgy a kerékpárforgalmi létesítmény a meglevő útburkolathoz csatlakozó, attól szegéllyel elválasztott kerékpárút létesüljön. A beruházási költségek minimalizálása érdekében, ahol az adottságok lehetővé teszik, a terv előnyben részesíti a kerékpáros létesítmények kijelölését a meglévő közlekedési felületeken. Mindezek mellett biztosítani kell, hogy összefüggő kerékpáros közlekedésre alkalmas létesítmény jöjjön létre.

Az önálló külterületi kerékpárút szakaszokon világító burkolati jel kerül felfestésre a burkolat közepén elhelyezve, mely a közvilágítással nem rendelkező külterületi szakaszon jelentősen növeli a kerékpáros közlekedés biztonságát. Az útépítés mellet 3 kiépített pihenőpont is megépül a fejlesztés során. A kijelölésüknél fontos szempont a vízvételi lehetőség, a belterületek közelsége, esetleg a meglévő közvilágítás. A tervezett pihenőhelyek: Sály, Gárdonyi Géza utca, déli külterületi út csatlakozása - Tard, Béke út – északi mezőgazdasági út csatlakozása, Bogács - Ady Endre út 23, hrsz.: 83. . ahol a kerékpár szerviz szolgáltató épülete is elkészül egyben a pihenő épülettel.

 Kerékpárosbarát projektelem keretében kerékpártároló, kerékpártámaszokat alakítunk ki ( ÚME-nek megfelelően), a kerékpárosok részére információ nyújtás (mobile guide alkalmazással, projekt honlapon keresztül, QRkód-dal).

Külső vállalkozó bevonásával szervizszolgáltatás biztosítunk (terepre kiszálló műszaki elsősegély szolgáltatással), illetve biztosítjuk az alapvető szerviz egységcsomagokat (fék, váltó, gumi szereléséhez szükséges szerszámok, gumijavító szett; kerékpár pumpa.

A kerékpáros útvonalon wifi pontokat üzemeltetünk, napelemes töltővel ellátott wifi routerek beszerzésére és telepítésére kerül sor, amely újszerű, innovatív technológia alkalmazását jelenti a térségben, és jó példája a környezeti fenntarthatóság iránti elkötelezettségünknek. A kerékpárturizmus szezonális nem időjárás független turisztikai termék, ugyanakkor népszerűsége folyamatosan nő, a kerékpárút fejlesztéssel a növekszik a térség célcsoport specifikus kínálati eleme új turisztikai termékszolgáltatás valósul meg, jön létre.

A térségben számos 2-3 naposak rendezvényt, fesztivált tartanak, mely kerékpárral kiválóan megközelíthető, a vendégkör kibővíthető.

VÁLLALT INDIKÁTOROK

Fenntartható idegenforgalom: A természeti és a kulturális örökségnek, illetve látványosságnak minősülő támogatott helyszíneken tett látogatások várható számának növekedése: 10 000 db

 

 

 

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése

 

Kedvezményezett: Ároktő Község Önkormányzata

Projekt címe: Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Ároktő, Sajópetri, Tard és Tibolddaróc településeken

Támogatás összege: 138,72 millió forint

Támogatás intenzitása: 100%

A projekt fizikai zárása: 2022.12.31.

Projekt azonosító száma: TOP-3.2.1-16-BO1-2020-00151

 

Projekt bemutatása

 

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) stratégiai célja az alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérés ösztönzése, csatlakozva a globális erőfeszítésekhez, az intézkedés átfogó célja az önkormányzati intézmények hatékonyabb energiahasználatának, racionálisabb energiagazdálkodásának elősegítése.

A hamarosan induló beruházás során a projektben részt vevő Önkormányzatok tulajdonában álló, összesen 4 db önálló energetikai rendszerrel rendelkező épület energetikai korszerűsítése valósul meg konzorciumi együttműködés keretén belül. Energetikai korszerűsítésre kerül:

 

  • Ároktő, volt Polgármesteri Hivatal

  • Sajópetri, Művelődési Ház

  • Tard, Polgármesteri Hivatal

  • Tibolddaróc, Polgármesteri Hivatal

 

A pályázat keretén belül az itt felsorolt épületek külső határoló szerkezeteinek korszerűsítése (utólagos homlokzati és födém hőszigetelés, nyílászárók cseréje vagy korszerűsítése), fűtési, használati melegvíz rendszerek korszerűsítése valósul meg. Az épületeken napelemes rendszerek telepítésével lesz biztosítva a megújuló energia használata, a környezetterhelés csökkentése.

A hamarosan megkezdődő fejlesztéssel a projektben részt vevő Önkormányzatok hozzájárulnak az épületek gazdaságosabb fenntartásához, egységes településkép létrehozásához, a település lakossága szempontjából egy élhetőbb környezet kialakításához, valamint az érintett épületekben lévő szolgáltatások színvonalának emeléséhez. Mivel az épületek a nagyközönség számára látogathatóak lesznek, ez nagy mértékben elősegíti a szemléletformálást, a műszaki információk, tapasztalatok terjesztését, mely szintén a program egyik feladata.

A projekt finanszírozása az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap Társfinanszírozásával, a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül valósul meg.

 

 
Go to top